Zaproszenie od Rzecznika Praw Obywatelskich

Warszawa, 15 czerwca 2018, godz. 13:00 - W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się spotkanie z Mariną Hulią, autorką wydanej przez Centrum Arrupe książki „Recydywista”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w najbliższy piątek. Spotkanie poprowadzi Paulina Stolarek. W programie także: freagmenty książki czytane przez Autorkę, pokaz zdjęć Rafała Masłowa, występ artystyczny i piosenki więzienne.

 

„Recydywista” jest lekturą poruszającą i trudną. Znam autorów, wielu bohaterów pamiętam. Marina odwzajemnia uczucia Zbyszka – wielokrotnego recydywisty i proponuje mu wspólne przygotowanie książki o ich przeżyciach. Zbyszek zostaje pełnoprawnym współautorem tego dzieła. Siedząc w więzieniu pisze o sobie, o swoich uczuciach, nadziejach i załamaniach. Marina robi to samo. Jestem przekonana, że książka ta jest po coś, że Autorka uczyni z niej skuteczne narzędzie pomagania (dr Krystyna Starczewska).
 
Pani Marina i Pan Zbyszek to teoretycznie ludzie z dwóch różnych światów. Nie powinni się nawet minąć, o spotkaniu nie wspominając.
 
Ona – intelektualistka z Rosji, Ukrainy, Białorusi, terenów, które my, zaliczający się do Zachodu, w swej pysze i niedowidzeniu zaliczamy z nieuzasadnioną protekcjonalną wyższością, do Wschodu.
 
On – chłopak, potem dorosły mężczyzna dryfujący na krawędzi polskiego marginesu. Ona zgłębia literaturę i estetykę, on nałogi i więzienia. A jednak – oboje są nie do końca stąd.
 
Pani Marina wtopiona w polską rzeczywistość bywa, że traktowana jest i czuje się jak obca. Pan Zbyszek, wyrosły z życiorysów jakich w Polsce wiele, przez pobyt w więzieniu, bywa, że traktowany jest i czuje się obcy. Znajomość smaku odrzucenia uwrażliwia na sztuczność stereotypów i być może zbliża teoretycznie odległe światy, ułatwia spotkanie i wzajemną fascynację. To jednak nie wystarcza (prof. Monika Płatek).