Fran Schmidt i inni, Uczeń jako mediator

Fran Schmidt, Alice Friedman, Jean Marvel, Uczeń jako mediator, Centrum Arrupe, Gdynia 2010.

Jest to propozycja dla wychowawców klas gimnazjalnych zawierająca wiele pomysłów na przygotowanie uczniów do pełnienia roli mediatorów rówieśniczych. Pomijając teoretyczne wstępy, autorzy proponują całościowy program mediacji "Młodzi Rozwiązują Konflikty", który wychodzi z założenia, że konflikty są częścią życia każdego człowieka. Konstruktywne i odpowiedzialne radzenia sobie w konfliktach i sporach jest ważnym elementem uczenia się życia. Polecamy tę pozycję, której tłumaczenie na język polski jest efektem projektu realizowanego przez Centrum Arrupe we współpracy z Peace Education Foundation.

Jak reagować na zaczepki w klasie? Dlaczego ludzie kłócą się? Kim jest mediator? Jak słuchać ze zrozumieniem? Jak pokonoć niechęć względem drugiej osoby? Jakiego słownictwa używać, by osiągnąć porozumienie? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiada podręcznik.

Podręcznik uczy jak prowadzić obserwację konfliktu, którego uczeń jest świadkiem. Przedstawia możliwe scenariusze mediacji rówieśniczych oraz pokojowe zasady współżycia, a także omawia życiowe faule, takie jak: obwinianie, rządzenie się, przypominanie zadawnionych sporów, złośliwy humor, mszczenie się, bicie, wykręcanie się od odpowiedzialności, manipulowanie, przezywanie, niesłuchanie innych, bycie nieodpowiedzialnym, popychanie, poniżanie, niegrzeczna gestykulacja, zawstydzanie, lekceważenie, groźby.

Zakup bez płacenia za przesyłkę klikając na SKLEPIK