Książki dla wychowawców i nauczycieli

Peace Education Foundation, Uczeń w sytuacjach konfliktowych, Centrum Arrupe, Gdynia 2013.

Podręcznik jest adresowany do wychowawców, nauczycieli, pedagogów, którzy chcą doskonalić własne umiejętności społeczne oraz lepiej przygotować się do pracy wychowawczej z uczniami. W podręczniku znajdziemy praktyczne podpowiedzi dotyczące budowania atmosfery życzliwości w klasie, rozumienia konfliktu, panowania nad złością i skutecznej komunikacji. Proponowane metody pracy można stosować niezależnie od opisanego w książce całościowego programu, a są bardzo pomysłowe.

Wśród spotykanych w wielu konfliktach stylów radzenia sobie ze złościa poznajemy styl bomby atomowej, posągu, szybkowara, męczennika, rewolwerowca, sprężyny i spychacza.

Czytaj więcej...

Fran Schmidt, Alice Friedman, Jean Marvel, Uczeń jako mediator, Centrum Arrupe, Gdynia 2010.

Jest to propozycja dla wychowawców klas gimnazjalnych zawierająca wiele pomysłów na przygotowanie uczniów do pełnienia roli mediatorów rówieśniczych. Pomijając teoretyczne wstępy, autorzy proponują całościowy program mediacji "Młodzi Rozwiązują Konflikty", który wychodzi z założenia, że konflikty są częścią życia każdego człowieka. Konstruktywne i odpowiedzialne radzenia sobie w konfliktach i sporach jest ważnym elementem uczenia się życia. Polecamy tę pozycję, której tłumaczenie na język polski jest efektem projektu realizowanego przez Centrum Arrupe we współpracy z Peace Education Foundation.

Jak reagować na zaczepki w klasie? Dlaczego ludzie kłócą się? Kim jest mediator? Jak słuchać ze zrozumieniem? Jak pokonoć niechęć względem drugiej osoby? Jakiego słownictwa używać, by osiągnąć porozumienie? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiada podręcznik.

Czytaj więcej...

Prezentujemy tu publikacje, które wydaliśmy lub polecamy wychowawcom i nauczycielom. Większość z nich można zakupić na stronie internetowej www.mojeksiazki.otwarte24.pl