22.07.2017 - Zakończenie kursu dla dyrektorów

Gdy stworzone w Polsce przed dwudziestu laty jezuickie Centrum Arrupe rozpoczynało swoją działalność szkoleniową, nikt nie spodziewał się, że zasięg tej działalności będzie obejmował kilkanaście krajów Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, a nawet Azji. Zakończył się wczoraj w Warszawie Falenicy kolejny międzynarodowy kurs dla 28 dyrektorów szkół katolickich z Ukrainy, Albanii, Chorwacji, Węgier, Łotwy, Syrii i Czech. Dwutygodniowe zajęcia trwały od 8 lipca i były kolejnym etapem formacji zawodowej zainicjowanej latem zeszłego roku.

 
Między dwoma letnimi kursami (2016-2017) dyrektor Centrum Arrupe, wraz ze specjalistami w dziedzinie zarządzania, metodyki nauczania i wychowania, odwiedził katolickie szkoły na Ukrainie, na Łotwie, w Chorwacji i w Albanii szkoląc grona pedagogiczne i motywując lokalne organizacje do tworzenia kolejnych szkół, których program nauczania opierałby się na chrześcijańskiej wizji świata. W przyszłym roku powstanie kolejna szkoła katolicka na Ukrainie, a cztery szkoły publiczne zadeklarowały chęć stania się szkołami katolickimi. Natomiast w Syrii powstające szkoły katolickie noszą nazwę szkół prywatnych, gdyż tamtejsze prawo nie zezwala na ich oficjalne istnienie. Zdobywają jednak coraz większy prestiż.
 
Jeszcze w tym roku kalendarzowym planowane są działania rzecznicze i szkolenia w Albanii oraz na Ukrainie, a w roku przyszłym w Chorwacji i w Syrii.
 
Zajęcia w latach 2016-2017 prowadzili: Artur Kołodziejczyk SJ, Wojciech Żmudziński SJ, Adam Żak SJ, Paweł Brożyniak SJ (na zdjęciu), Maria Olszewska, Marta Piernikowska-Hewelt, Katarzyna Stryjek, Eric Bloemkolk, Maciej Wiśniewski, Zbigniew Kruszewski, Ewa Dybowska, Katarzyna Artemiuk, Krzysztof Durnaś, Jacek Michałowski. Wszystkim współpracownikom, tym merytorycznym i tym z obsługi, serdecznie dziękujemy. W sposób szczególny jesteśmy wdzięczni naszym darczyńcom: Anonimowej Fundacji z Austrii, Episkopatowi USA oraz Państwu Alicji i Andrzejowi Kozakiewicz.